All Louth Results from the last 14 days.

Printable Results
Sunday 23rd June 2019
Division 3A
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
2 00 PMGlen Emmets 6-161-10Stabannon Parnells GFC Cusack ParkFinton LevinsRound 8

Division 3B
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
12 00 PMSean McDermotts 3-160-8Wolfe Tones Football Páirc Mac DiarmadaNoel HandRound 12

Saturday 22nd June 2019
2019 Leinster Minor Football Shield
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
2 45 PMLongford 2-182-9Louth Glennon Brothers Pearse ParkEamon O ConnorSemi Final

Division 1
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMDreadnots 1-111-14Newtown Blues Páirc DreadnotsPaul Finnegan (Snr)Round 9
7 00 PMNaomh Mairtin 1-200-12Ardee St. Mary’s G.F.C. Pairc Naomh MairtinJonathan ConlonRound 9
7 00 PMCooley Kickhams 1-114-12Clan na nGael Fr McEvoy ParkKevin LevinsRound 9
7 00 PMMattock Rangers 2-130-15O`Raghallaighs Páirc MáiteoigeJohn MurphyRound 9
6 00 PMSt Patrick’s GFC 0-171-10St Brides Páirc EamoinAiden ShevlinRound 9

Division 2
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMGlyde Rangers 0-121-8St. Kevins Páirc Uí TaibhStephen JohnsonRound 9
7 45 PMSt Mochtas 0-103-19St Fechins GAA Páirc MochtaTommy Mc EnteggartRound 9
7 00 PMHunterstown Rovers GFC 3-104-11Dundalk Gaels Páirc Baile FiachDeclan DunneRound 9
7 00 PMOilibhéar Pluincéad 2-132-8St Josephs Páirc Oilibhéar PluincéadStephen MurphyRound 9
7 00 PMDundalk Young Irelands 1-140-12Naomh Fionnbarra Pairc Eire OgDavid J. Mc ArdleRound 9
7 00 PMO’Connells GFC 2-161-15Kilkerley Emmets The Grove FieldDesmond Mc DonaldRound 9

Division 3A
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMLann Léire C.P.G. 2-180-12Na Piarsaigh Páirc Uí Mhuirí, DunleerJohn CrawleyRound 9

Division 3B
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMDowdallshill 3-111-8John Mitchels Dowdallshill, DundalkPatsy ConnollyRound 12
5 15 PMCuchulainn Gaels 0-100-19Westerns Páirc Naomh LorcanPaul DrummRound 12

Hibernia Cup Group E
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
12 00 PMArmagh 4-183-17Louth St Pauls High School, BessbrookColin MurrayRound 2

Friday 21st June 2019
Division 1
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMSean O Mahonys 0-21-18Geraldines Point RoadThomas BrennanRound 9

Division 3A
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMStabannon Parnells GFC 0-84-18Roche Emmets GFC Stabannon ParnellsKevin CarrollRound 9

Drogheda Independent/Argus U16 Division 2 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMDundalk Young Irelands/St Mochtas 5-69-22Wolfe Tones Football Pairc Eire OgUltan Mc ElroyRound 9
7 30 PMMattock Rangers/Hunterstown Rovers 4-123-8St Brides Páirc MáiteoigeDesmond Mc DonaldRound 9
7 30 PMSt Fechins GAA 12-102-16Roche Emmets GFC Páirc Naomh FeichinStephen MurphyRound 9
7 30 PMNa Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill 4-172-8O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Na PiarsaighPaul Finnegan (Snr)Round 9

Thursday 20th June 2019
Development Hurling League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMMonaghan Harps Hurling Club 0-131-12Mattock Rangers CarrickmacrossNoel MullaneyShield Final

Drogheda Independent/Argus U12 Division 2 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMGeraldines 1-84-12Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Geraldines TBCRound 7

Drogheda Independent/Argus U12 Division 3 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Fionnbarra 4-90-6Geraldines John Markey ParkTommy Mc EnteggartRound 7

Drogheda Independent/Argus U16 Division 1 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMGeraldines 0-0CONCDundalk Gaels/Clan na Gael Geraldines TBCRound 10

Drogheda Independent/Argus U16 Division 2 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi CONC0-0St Patrick’s GFC Pairc Emmiti TBCRound 9

Wednesday 19th June 2019
Division 6 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMGlyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns 0-0CONCNa Piarsaigh ReaghstownJohn CrawleyRound 6

Drogheda Independent/Argus U14 League Division 2A Knockout 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMSt Josephs 5-64-6Newtown Blues Cluskey ParkBrian BradySemi-Finals
7 30 PMGeraldines 4-40-7St Fechins GAA GeraldinesPaul Finnegan (Snr)Semi-Finals

Drogheda Independent/Argus U14 League Division 2B Knockout 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMO’Connells/Stabannon Parnells 4-116-6Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns The GroveFinton LevinsSemi-Final

Drogheda Independent/Argus U14 League Knockout Division 1A 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMCooley Kickhams/Cuchulainn Gaels 4-83-9Ardee St. Mary’s G.F.C. Fr McEvoy ParkKevin BradySemi-Finals

Drogheda Independent/Argus U14 League Knockout Division 1B 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMRoche Emmets GFC 0-0CONCGlen Emmets Páirc de Róiste TBCSemi-Finals

Drogheda independent/Argus U14 League Division 3A 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMMattock Rangers/Hunterstown Rovers 4-85-3Dreadnots Páirc MáiteoigeStephen MurphySemi-Finals

Drogheda independent/Argus U14 League Division 3B Knockout 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMClan na nGael 6-150-1Wolfe Tones Football Clan na Gael, DundalkPaul BurkeSemi-Final
7 30 PMNa Piarsaigh/Sean O’Mahonys/Dowdallshill 4-102-2St Mochtas/St Brides Na PiarsaighUltan Mc ElroySemi-Final

Tuesday 18th June 2019
Division 2
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMNaomh Fionnbarra 0-82-16St Mochtas John Markey ParkPaul Finnegan (Snr)Round 8

Division 3B
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMSean McDermotts 1-100-12Westerns Páirc Mac DiarmadaDavid FediganRound 10

Division 4 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMCooley Kickhams 5-84-13Clan na nGael Fr McEvoy ParkJohn MurphyRound 9
8 00 PMSt Patrick’s GFC 1-210-11St Josephs Páirc EamoinColin HalliganRound 9

Division 5 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMGlen Emmets 5-141-13John Mitchels Cusack ParkNoel HandRound 9

Division 6 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMO’Connells GFC CONC0-0O`Raghallaighs The Grove FieldThomas BrennanRound 6

Senior Hurling League 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMPearse Óg 1-72-22Knockbridge DkITMicheal LoftusRound 2

Drogheda Independent/Argus U12 Division 2 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMGeraldines 2-67-7St Josephs GeraldinesJonathan ConlonRound 5

Drogheda Independent/Argus U12 Division 3 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMClan na nGael 0-0CONCRoche Emmets GFC Pairc Clan na Gael TBCRound 5

Drogheda Independent/Argus U14 League Division 2B Knockout 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi 4-131-8Oilibhéar Pluincéad Páirc Chill ChoirleTed HayesSemi-Final

Monday 17th June 2019
2019 U13 Tain Og- Division 1
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Fechins GAA 1-133-8Céide Lámh Dhearg Darver Centre of ExcellenceKevin BradySemi-Finals

2019 U13 Tain Og- Division 6
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 15 PMSean Treacy’s Hurling Club 3-33-6Knockbridge Sherry`s ComplexBarry WintersSemi-Finals

Division 4 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMDundalk Gaels 2-101-7St Brides Dundalk Gaels                              Paul KneelRound 9

Drogheda Independent/Argus U12 Division 1 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. 2-80-8Cooley Kickhams Páirc Mhuire, ArdeeKevin CarrollRound 6

Drogheda Independent/Argus U14 League Knockout Division 1A 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMNaomh Mairtin 1-83-8Dundalk Gaels Pairc Naomh MairtinStephen JohnsonSemi-Finals

Drogheda Independent/Argus U16 Division 1 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMGlen Emmets 3-181-5Dundalk Gaels/Clan na Gael Cusack ParkTed HayesRound 8

Drogheda Independent/Argus U16 Division 2 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 30 PMSt Brides 2-124-5Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc an ChuinnighNoel HandRound 8

Drogheda Independent/Argus U16 League Division 3
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMNaomh Fionnbarra/Lannleire 4-83-5Ardee St. Mary’s G.F.C. John Markey ParkFinton LevinsRound 2

Sunday 16th June 2019
Division 6 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
12 00 PMLann Léire C.P.G. 0-71-19Naomh Mairtin Páirc Uí Mhuirí, DunleerDeclan DunneRound 6

Senior Hurling League 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
3 00 PMSt Fechins GAA 2-242-6Naomh Moninne Páirc Naomh FeichinJim O RourkeRound 2

Saturday 15th June 2019
Corn Michael Feery
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
2 45 PMLouth 4-113-19Donegal GarvagheyBarry WintersQuarter Final

Division 4 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Mairtin 1-90-10Geraldines Pairc Naomh MairtinTommy Mc EnteggartRound 9
7 00 PMNewtown Blues 3-110-13Ardee St. Mary’s G.F.C. Newtown BluesColm Mc ColloughRound 9

Division 5 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Fionnbarra 1-103-8St Fechins GAA John Markey ParkDesmond Mc DonaldRound 9
7 00 PMOilibhéar Pluincéad 2-131-18St Mochtas Páirc Oilibhéar PluincéadStephen MurphyRound 9
7 00 PMSt. Kevins 0-81-12Sean O Mahonys Páirc Chaoimhín NaofaDavid J. Mc ArdleRound 9
7 00 PMRoche Emmets GFC 2-85-11Kilkerley Emmets Páirc de RóistePeter HoeyRound 9

Friday 14th June 2019
Division 3B
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMSean McDermotts 0-112-8Dowdallshill Páirc Mac DiarmadaKevin LevinsRound 7

Division 5 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMDundalk Young Irelands 2-55-14Dreadnots Pairc Eire OgPatsy ConnollyRound 9

Drogheda Independent/Argus U12 Division 1 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNewtown Blues 7-115-5Naomh Mairtin Newtown BluesAlan GoringRound 6

Drogheda Independent/Argus U12 Division 2 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Kevins/Lann Léire 7-63-7Geraldines Páirc Chaoimhín NaofaPeter BriscoeRound 6
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi 1-75-5O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Pairc EmmitiJohn MurphyRound 6

Drogheda Independent/Argus U12 Division 3 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMRoche Emmets GFC 4-36-8Naomh Fionnbarra Páirc de RóisteUltan Mc ElroyRound 6
7 00 PMSean O Mahonys 0-0CONCNa Piarsaigh Point RoadCathal O BrienRound 6
7 00 PMGeraldines 0-0CONCClan na nGael GeraldinesThomas MulhollandRound 6
6 45 PMSt Brides 2-44-7Glyde Rangers/Sean McDermotts/Westerns Páirc an ChuinnighPaul Finnegan (Snr)Round 6

Drogheda Independent/Argus U12 Division 4 2019
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMHunterstown Rovers GFC 7-114-1Wolfe Tones Football Páirc Baile FiachJohn CrawleyRound 6
7 00 PMSt Nicholas GFC 0-101-1Mattock Rangers Jimmy Pentony ParkStephen JohnsonRound 6
7 00 PMOilibhéar Pluincéad 1-34-5O`Raghallaighs Páirc Oilibhéar PluincéadPatrick MurtaghRound 6

Thursday 13th June 2019
Development Hurling League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMMattock Rangers 3-162-6East Cavan Gaels Páirc MáiteoigePaul BoylanShield Semi Final

Division 4 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMSt Josephs 0-92-18Newtown Blues Cluskey ParkPeter HoeyRound 8
8 00 PMSt Brides 0-110-10Hunterstown Rovers GFC Páirc an Chuinnigh TBCRound 8

Division 5 League
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMSt Fechins GAA 0-0CONCGlen Emmets Páirc Naomh Feichin TBCRound 8
8 00 PMJohn Mitchels 0-51-20Roche Emmets GFC Páirc Sean MistealKevin LevinsRound 8

Tuesday 11th June 2019
Division 1
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMO`Raghallaighs 1-131-12Dreadnots Gaelic GroundsLiam O BrienRound 8
8 00 PMGeraldines 2-201-9St Patrick’s GFC GeraldinesColin HalliganRound 8
8 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. 4-132-12Cooley Kickhams Páirc Mhuire, ArdeeDesmond Mc DonaldRound 8
8 00 PMClan na nGael 3-95-14Mattock Rangers Pairc Clan na GaelDeclan DunneRound 8
8 00 PMNewtown Blues 1-130-10Sean O Mahonys Newtown BluesStephen JohnsonRound 8
8 00 PMSt Brides 1-103-13Naomh Mairtin Páirc an ChuinnighJonathan ConlonRound 8

Division 2
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMDundalk Gaels 0-162-6Dundalk Young Irelands Dundalk Gaels                              Kevin CarrollRound 8
8 00 PMKilkerley Emmets 1-130-12Hunterstown Rovers GFC Páirc Chill ChoirlePaul Finnegan (Snr)Round 8
8 00 PMSt Fechins GAA 2-233-9Oilibhéar Pluincéad Páirc Naomh FeichinAndrew LenehanRound 8
8 00 PMSt Josephs 0-120-8Glyde Rangers Cluskey ParkStephen MurphyRound 8
8 00 PMSt. Kevins 2-60-20O’Connells GFC Páirc Chaoimhín NaofaPaul KneelRound 8

Division 3A
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMRoche Emmets GFC 0-151-9Lann Léire C.P.G. Páirc Uí Mhuirí, DunleerPatsy ConnollyRound 8
8 00 PMNa Piarsaigh 2-142-8Naomh Malachi Pairc An tAthair Ui DhubhthaighThomas BrennanRound 8

Division 3B
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMWesterns 2-161-6Dowdallshill ReaghstownNoel HandRound 11
8 00 PMJohn Mitchels 3-141-7Sean McDermotts Páirc Sean MistealDavid J. Mc ArdleRound 11
8 00 PMAnnaghminnon Rovers 1-73-9Wolfe Tones Football Páirc AnnachminnonJohn CrawleyRound 11

Monday 10th June 2019
Division 3B
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
8 00 PMSt Nicholas GFC 1-41-10Cuchulainn Gaels Jimmy Pentony ParkKevin LevinsRound 11