The Argus/Drogheda Independent Louth U12 League 2023

 U12 Division 1 League 2023
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
Clan na nGael5500122437910
Cooley Kickhams64208670168
Naomh Mairtin64209378158
Dundalk Gaels54106958118
Oilibhéar Pluincéad43108746416
Glen Emmets51407896-182
St Josephs50505084-340
St Fechins GAA606062172-1100



 U12 Division 2 League 2023
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
Geraldines65101341211310
Dreadnots6510149717810
Sean O'Mahonys642011210758
Hunterstown Rovers GFC532015077736
Baile TalĂşn633095121-266
O'Connells624013197344
O`Raghallaighs514072139-672
Ardee St. Mary's G.F.C.606066176-1100



 U12 Division 3 League 2023
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
Kilkerley Emmets6600132547812
Roche Emmets GFC642011586298
Newtown Blues642013255778
Mattock Rangers532010386176
Wolfe Tones Football42207881-34
Naomh Fionnbarra51406395-322
St Patrick's GFC615066127-612
St. Kevins615058163-1052



 U12 Division 4 League 2023
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
Cuchulainn Gaels6600108218712
St Nicholas GFC65105953610
Dundalk Young Irelands6420676348
Na Piarsaigh3210522-174
Lann LĂ©ire C.P.G.42201243-314
Dreadnots61500002
Geraldines41303786-492
St Brides70700000



Thursday 6th April 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMGlen Emmets 3-192-6St Fechins GAA Cusack ParkFiachra LambeRound 1

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMCuchulainn Gaels 5-110-1Dundalk Young Irelands Páirc Naomh LorcanDamien ConnorRound 1

Friday 7th April 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMCooley Kickhams 1-120-6St Josephs Fr McEvoy ParkDamien ConnorRound 1
6 30 PMClan na nGael 2-101-5Dundalk Gaels Pairc Clan na GaelBrian BradyRound 1

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMArdee St. Mary’s G.F.C. 3-64-11Geraldines DEFY Páirc Mhuire, ArdeeJohn CrawleyRound 1
6 30 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels 10-160-1O`Raghallaighs Páirc Sean MistealPeter BriscoeRound 1
6 30 PMDreadnots 3-103-2Sean O’Mahonys Páirc DreadnotsStephen MurphyRound 1
6 30 PMBaile Talún 0-1012-8Hunterstown Rovers GFC Páirc Uí TaibhMary O CallaghanRound 1

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
Wolfe Tones Football P P Mattock Rangers Round 1Postponed
6 30 PMSt Patrick’s GFC 2-102-5Naomh Fionnbarra Páirc EamoinUltan Mc ElroyRound 1
6 30 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi 2-61-6Newtown Blues Pairc EmmitiJames CarrollRound 1

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMSt Nicholas GFC 0-0CONCDreadnots Jimmy Pentony Park TBCRound 1
Na Piarsaigh P P Lann LĂ©ire C.P.G. Round 1Postponed
6 30 PMGeraldines 0-0CONCSt Brides Geraldines TBCRound 1

Wednesday 12th April 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMOilibhéar Pluincéad 2-63-5Naomh Mairtin Páirc Oilibhéar PluincéadPaddy MathewsRound 1

Thursday 20th April 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMCooley Kickhams 1-102-6Glen Emmets Fr McEvoy ParkDamien ConnorRound 2

Friday 21st April 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMNaomh Mairtin 2-33-9Clan na nGael Pairc Naomh MairtinPeter BriscoeRound 2
6 30 PMSt Fechins GAA 3-210-10Oilibhéar Pluincéad Páirc Naomh FeichinStephen ShieldsRound 2
7 00 PMDundalk Gaels 2-81-10St Josephs Dundalk Gaels                              Paul DrummRound 2

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMSean O’Mahonys 5-70-6O`Raghallaighs Point RoadKevin BradyRound 2
6 30 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels 0-82-7Baile Talún The GrovePeter HoeyRound 2
6 30 PMHunterstown Rovers GFC 7-142-3Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc Baile FiachJohn CrawleyRound 2
6 30 PMGeraldines 3-103-7Dreadnots GeraldinesShane RussellRound 2

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMSt. Kevins 3-101-9St Patrick’s GFC Páirc Chaoimhín NaofaPaul BurkeRound 2
6 30 PMNaomh Fionnbarra 1-44-4Kilkerley Emmets/Naomh Malachi John Markey ParkKevin CarrollRound 2
6 30 PMNewtown Blues 5-71-0Wolfe Tones Football Newtown BluesStephen JohnsonRound 2
6 30 PMMattock Rangers 3-31-11Roche Emmets GFC Páirc MáiteoigeJames CarrollRound 2

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMSt Brides CONC0-0Na Piarsaigh Páirc an Chuinnigh TBCRound 2
6 30 PMLann Léire C.P.G. 0-26-10Cuchulainn Gaels Páirc Uí Mhuirí, DunleerColm McCulloughRound 2
6 30 PMDundalk Young Irelands 1-43-7St Nicholas GFC Pairc Eire OgPaul KneelRound 2
Dreadnots P P Geraldines Round 2Postponed

Friday 5th May 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMSt Josephs 0-91-13Naomh Mairtin Cluskey ParkMary O CallaghanRound 3
7 00 PMSt Fechins GAA 3-84-13Cooley Kickhams Páirc Naomh FeichinColm McCulloughRound 3
Oilibhéar Pluincéad P P Clan na nGael Round 3Postponed
7 00 PMGlen Emmets 1-113-7Dundalk Gaels Cusack ParkPeter BriscoeRound 3

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. 3-56-9O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels DEFY Páirc Mhuire, ArdeeJohn CrawleyRound 3
7 00 PMSean O’Mahonys 3-122-3Geraldines Point RoadPaul DrummRound 3
7 00 PMO`Raghallaighs 2-41-13Baile TalĂşn Gaelic GroundsPaddy MathewsRound 3
7 00 PMHunterstown Rovers GFC 2-53-10Dreadnots Pairc Baile FiachEmma ClintonRound 3

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 45 PMRoche Emmets GFC 3-91-6Newtown Blues Páirc de RóisteDamien ConnorRound 3
Wolfe Tones Football P P Naomh Fionnbarra Round 3Postponed
7 00 PMSt. Kevins 3-16-13Mattock Rangers Páirc Chaoimhín NaofaStephen JohnsonRound 3
7 00 PMSt Patrick’s GFC 2-03-11Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc EamoinCathal O BrienRound 3

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Brides CONC0-0Dreadnots Páirc an Chuinnigh TBCRound 3
Na Piarsaigh P P Cuchulainn Gaels Round 3Postponed
7 00 PMGeraldines 4-410-7Dundalk Young Irelands GeraldinesPaul FinneganRound 3

Wednesday 10th May 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMRoche Emmets GFC 4-191-3St. Kevins Páirc de RóistePaul DrummRound 1

Wednesday 17th May 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMBaile Talún 0-201-4Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc Uí TaibhJohn CrawleyRound 4

Friday 19th May 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Mairtin 5-93-4Glen Emmets Pairc Naomh MairtinPeter BriscoeRound 4
7 00 PMDundalk Gaels 2-142-4St Fechins GAA Dundalk Gaels                              Stephen FitzpatrickRound 4
7 00 PMCooley Kickhams 1-31-8Oilibhéar Pluincéad Fr McEvoy ParkDamien ConnorRound 4
7 00 PMClan na nGael 1-121-4St Josephs Pairc Clan na GaelPaul KneelRound 4

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels 1-75-7Dreadnots Stabannon Parnells/O'Connells/John MitchelsCathal O BrienRound 4
7 00 PMHunterstown Rovers GFC 7-193-9Sean O’Mahonys Páirc Baile FiachStephen JohnsonRound 4
7 00 PMGeraldines 9-95-9O`Raghallaighs GeraldinesJames EverardRound 4

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Fionnbarra 2-43-13Roche Emmets GFC John Markey ParkKevin CarrollRound 4
7 00 PMNewtown Blues 7-131-2St. Kevins Newtown Blues TBCRound 4
7 00 PMMattock Rangers 3-123-5St Patrick’s GFC Páirc Máiteoige TBCRound 4
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi 6-103-7Wolfe Tones Football Pairc EmmitiPaul DrummRound 4

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
Lann LĂ©ire C.P.G. P P Geraldines Round 4Postponed
7 00 PMDundalk Young Irelands 0-0CONCSt Brides Pairc Eire Og TBCRound 4
7 00 PMDreadnots CONC0-0Na Piarsaigh Páirc Dreadnots TBCRound 4
7 00 PMCuchulainn Gaels 5-101-5St Nicholas GFC Páirc Naomh Lorcan TBCRound 4

Thursday 1st June 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Fechins GAA 0-43-8Naomh Mairtin Páirc Naomh FeichinTommy Mc EnteggartRound 5

Friday 2nd June 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMOilibhéar Pluincéad 6-64-3St Josephs Páirc Oilibhéar Pluincéad TBCRound 5
7 00 PMGlen Emmets 2-56-13Clan na nGael Cusack ParkPeter BriscoeRound 5
7 00 PMCooley Kickhams 0-52-5Dundalk Gaels Fr McEvoy ParkPaul FinneganRound 5

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSean O’Mahonys 3-124-3O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Point RoadStephen FitzpatrickRound 5
7 00 PMO`Raghallaighs 4-194-7Ardee St. Mary’s G.F.C. Gaelic GroundsAnthony BriscoeRound 5
7 00 PMDreadnots 7-122-12Baile Talún Páirc DreadnotsFiachra LambeRound 5
7 45 PMGeraldines 3-124-8Hunterstown Rovers GFC GeraldinesPaul KneelRound 5

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt. Kevins 0-115-6Naomh Fionnbarra Páirc Chaoimhín NaofaDeclan DunneRound 5
7 00 PMSt Patrick’s GFC 2-48-8Wolfe Tones Football Páirc EamoinColm KeenanRound 5
7 00 PMRoche Emmets GFC 2-35-7Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc de RóisteDamien ConnorRound 5
7 00 PMMattock Rangers 1-67-13Newtown Blues Páirc MáiteoigeStephen JohnsonRound 5

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 30 PMGeraldines 1-76-11Cuchulainn Gaels GeraldinesPeter HoeyRound 5
7 00 PMSt Brides CONC0-0Lann Léire C.P.G. Páirc an Chuinnigh TBCRound 5
7 00 PMDreadnots CONC0-0Dundalk Young Irelands Páirc Dreadnots TBCRound 5
7 30 PMSt Nicholas GFC 2-91-7Lann LĂ©ire C.P.G. Jimmy Pentony Park TBCRound 3

Friday 9th June 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 45 PMSt Josephs ------Glen Emmets Cluskey Park TBCRound 6
7 00 PMClan na nGael 9-151-5St Fechins GAA Pairc Clan na GaelJames EverardRound 6
Dundalk Gaels P P Oilibhéar Pluincéad Round 6Postponed
7 15 PMNaomh Mairtin 2-75-7Cooley Kickhams Pairc Naomh MairtinPeter BriscoeRound 6

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels 4-135-11Geraldines Páirc Sean MistealJohn CrawleyRound 6
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. 0-28-16Dreadnots DEFY Páirc Mhuire, ArdeeKevin CarrollRound 6
7 00 PMBaile Talún 4-63-10Sean O’Mahonys Baile TalúnDeclan DunneRound 6

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNewtown Blues 4-121-5St Patrick’s GFC Newtown BluesGerard CorriganRound 6
7 00 PMNaomh Fionnbarra 4-24-18Mattock Rangers John Markey ParkAidan ShevlinRound 6
7 00 PMWolfe Tones Football 6-94-9Roche Emmets GFC Pairc Bhoilfe ToinFiachra LambeRound 6
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi 2-282-1St. Kevins Pairc EmmitiPeter HoeyRound 6

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Nicholas GFC 3-111-8Geraldines Jimmy Pentony ParkStephen JohnsonRound 6
7 00 PMLann Léire C.P.G. 0-0CONCDreadnots Páirc Uí Mhuirí, Dunleer TBCRound 6
7 00 PMDundalk Young Irelands 4-101-2Na Piarsaigh Pairc Eire OgCathal O BrienRound 6
7 00 PMCuchulainn Gaels 0-0CONCSt Brides Páirc Naomh Lorcan TBCRound 6

Monday 12th June 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMHunterstown Rovers GFC ------O`Raghallaighs Páirc Baile FiachJohn CrawleyRound 6

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNa Piarsaigh ------St Nicholas GFC Pairc An tAthair Ui DhubhthaighPeter FitzpatrickRound 5

Friday 23rd June 2023
The Argus/Drogheda Independent U12 Division 1 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Fechins GAA ------St Josephs Páirc Naomh FeichinFiachra LambeRound 7
7 00 PMOilibhéar Pluincéad ------Glen Emmets Páirc Oilibhéar PluincéadPeter BriscoeRound 7
7 00 PMDundalk Gaels ------Naomh Mairtin Dundalk Gaels                               TBCRound 7
7 00 PMCooley Kickhams ------Clan na nGael Fr McEvoy ParkPaul FinneganRound 7

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 2 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMGeraldines ------Baile TalĂşn GeraldinesBrian BradyRound 7
7 00 PMHunterstown Rovers GFC ------O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Páirc Baile Fiach TBCRound 7
7 00 PMO`Raghallaighs ------Dreadnots Gaelic GroundsStephen MurphyRound 7
7 00 PMSean O’Mahonys ------Ardee St. Mary’s G.F.C. Point RoadStephen FitzpatrickRound 7

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 3 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMMattock Rangers ------Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc MáiteoigeStephen JohnsonRound 7
7 00 PMNewtown Blues ------Naomh Fionnbarra Newtown BluesGerard CorriganRound 7
7 00 PMSt Patrick’s GFC ------Roche Emmets GFC Páirc EamoinColm KeenanRound 7
7 00 PMSt. Kevins ------Wolfe Tones Football Páirc Chaoimhín NaofaCathal SweeneyRound 7

The Argus/Drogheda Independent U12 Division 4 League 2023
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Brides CONC0-0St Nicholas GFC Páirc an Chuinnigh TBCRound 7
7 00 PMNa Piarsaigh ------Geraldines Pairc An tAthair Ui DhubhthaighPaul KneelRound 7
7 00 PMDundalk Young Irelands ------Lann LĂ©ire C.P.G. Pairc Eire OgCathal O BrienRound 7
7 00 PMDreadnots CONC0-0Cuchulainn Gaels Páirc Dreadnots TBCRound 7