The Argus/Droghead Independent Louth U15 League 2024

 Louth U15 Division 1 2024
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
Glen Emmets22005734234
St Josephs22004827214
Naomh Mairtin1100194152
Dreadnots21102732-52
Newtown Blues21102031-112
Ardee St. Mary's G.F.C.00000000
Clan na nGael1010815-70
Geraldines20203548-130
St Fechins GAA20203457-230



 Louth U15 Division 2 2024
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
Sean O'Mahonys22006134274
Wolfe Tones Football22005433214
St Patrick's GFC2110564972
O'Connells21103754-172
St Nicholas GFC21101436-222
Oilibhéar Pluincéad10100000
Roche Emmets GFC10102123-20
Baile Talún10101921-20
Mattock Rangers10101426-120



 Louth U15 Division 3 2024
TeamPlayedWonLostDrawnForAgainstDiffPoints
St. Kevins33006220426
Kilkerley Emmets33006734336
Dundalk Young Irelands33005332216
St Brides32103049-194
Dundalk Gaels21101718-12
Naomh Fionnbarra31203549-142
Cooley Kickhams2110520-152
O`Raghallaighs21101939-202
St Mochtas21101542-272
Geraldines90900000



Monday 6th May 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Josephs 5-80-5Newtown Blues Cluskey ParkAidan ShevlinRound 1
Clan na nGael P P Ardee St. Mary’s G.F.C. Round 1Postponed
7 00 PMDreadnots 3-141-10Geraldines Páirc DreadnotsCraig KirwanRound 1
7 00 PMGlen Emmets 8-81-9St Fechins GAA Cusack ParkStephen MurphyRound 1

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels 5-84-9Roche Emmets GFC The GroveThomas CarrRound 1
7 00 PMSean O’Mahonys 7-145-5St Patrick’s GFC Point RoadJames EverardRound 1
7 00 PMSt Nicholas GFC 0-0CONCOilibhéar Pluincéad Jimmy Pentony Park TBCRound 1

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
6 00 PMDundalk Gaels 4-53-9St Brides Dundalk Gaels                              Stephen FitzpatrickRound 1
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi 8-153-10O`Raghallaighs Pairc EmmitiPaul DrummRound 1
7 00 PMDundalk Young Irelands 4-94-8Naomh Fionnbarra Pairc Eire OgKevin BradyRound 1
7 00 PMCooley Kickhams 1-25-5St. Kevins Fr McEvoy ParkPaul FinneganRound 1
7 00 PMSt Mochtas 0-0CONCGeraldines Páirc Mochta TBCRound 1

Thursday 9th May 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMBaile Talún 2-133-12Wolfe Tones Football Páirc Uí TaibhDeclan DunneRound 1

Thursday 16th May 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Mairtin 4-70-4Dreadnots Pairc Naomh MairtinAidan McGeartyRound 2
7 00 PMNewtown Blues 2-90-8Clan na nGael Newtown BluesPaddy MathewsRound 2
7 00 PMSt Fechins GAA 4-105-10St Josephs Páirc Naomh FeichinGerard CorriganRound 2
8 00 PMGeraldines 5-74-13Glen Emmets GeraldinesPaul FinneganRound 2

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Patrick’s GFC 7-154-2St Nicholas GFC Páirc EamoinPeter HoeyRound 2
7 00 PMMattock Rangers/Hunterstown Rovers 0-144-14Sean O’Mahonys Páirc MáiteoigeColm McCulloughRound 2
7 00 PMWolfe Tones Football 9-62-8O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Pairc Bhoilfe ToinFiachra LambeRound 2

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Brides 2-68-8Dundalk Young Irelands Páirc an ChuinnighShane RussellRound 2
7 00 PMNaomh Fionnbarra 2-93-19Kilkerley Emmets/Naomh Malachi John Markey ParkJames EverardRound 2
7 00 PMGeraldines CONC0-0Dundalk Gaels Geraldines TBCRound 2
7 00 PMSt. Kevins 11-92-9St Mochtas Páirc Chaoimhín NaofaStephen MurphyRound 2

Monday 20th May 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMBaile Talún ------Oilibhéar Pluincéad Páirc Uí Taibh TBCRound 2

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMO`Raghallaighs ------Cooley Kickhams Ballymakenny CollegeCraig KirwanRound 2

Thursday 23rd May 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Josephs ------Geraldines Cluskey Park TBCRound 3
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. ------Newtown Blues DEFY Páirc Mhuire, Ardee TBCRound 3
7 00 PMClan na nGael ------St Fechins GAA Pairc Clan na Gael TBCRound 3
7 00 PMGlen Emmets ------Naomh Mairtin Cusack Park TBCRound 3

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMBaile Talún ------St Patrick’s GFC Baile Talún TBCRound 3
7 00 PMRoche Emmets GFC ------Wolfe Tones Football Páirc de Róiste TBCRound 3
7 00 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels ------Oilibhéar Pluincéad Stabannon Parnells/O'Connells/John Mitchels TBCRound 3
7 00 PMSt Nicholas GFC ------Mattock Rangers/Hunterstown Rovers Jimmy Pentony Park TBCRound 3

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi ------St Brides Pairc Emmiti TBCRound 3
7 00 PMDundalk Young Irelands 0-0CONCGeraldines Pairc Eire Og TBCRound 3
7 00 PMCooley Kickhams ------Naomh Fionnbarra Fr McEvoy Park TBCRound 3
7 00 PMSt Mochtas ------Dundalk Gaels Páirc Mochta TBCRound 3
7 00 PMSt. Kevins ------O`Raghallaighs Páirc Chaoimhín Naofa TBCRound 3

Monday 17th June 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMDreadnots ------Glen Emmets Páirc Dreadnots TBCRound 4
7 00 PMGeraldines ------Clan na nGael Geraldines TBCRound 4
7 00 PMNaomh Mairtin ------St Josephs Pairc Naomh Mairtin TBCRound 4
7 00 PMSt Fechins GAA ------Ardee St. Mary’s G.F.C. Páirc Naomh Feichin TBCRound 4

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSean O’Mahonys ------St Nicholas GFC Point Road TBCRound 4
7 00 PMSt Patrick’s GFC ------O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Páirc Eamoin TBCRound 4
7 00 PMMattock Rangers/Hunterstown Rovers ------Baile Talún Mattock Rangers/Hunterstown Rovers TBCRound 4
7 00 PMOilibhéar Pluincéad ------Roche Emmets GFC Páirc Oilibhéar Pluincéad TBCRound 4

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Brides ------Cooley Kickhams Páirc an Chuinnigh TBCRound 4
7 00 PMNaomh Fionnbarra ------St. Kevins John Markey Park TBCRound 4
7 00 PMDundalk Gaels ------Dundalk Young Irelands Dundalk Gaels                               TBCRound 4
7 00 PMO`Raghallaighs ------St Mochtas Gaelic Grounds TBCRound 4
7 00 PMGeraldines CONC0-0Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Geraldines TBCRound 4

Wednesday 26th June 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Josephs ------Dreadnots Cluskey Park TBCRound 5
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. ------Geraldines DEFY Páirc Mhuire, Ardee TBCRound 5
7 00 PMClan na nGael ------Naomh Mairtin Pairc Clan na Gael TBCRound 5
7 00 PMNewtown Blues ------St Fechins GAA Newtown Blues TBCRound 5

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMBaile Talún ------Sean O’Mahonys Baile Talún TBCRound 5
7 00 PMRoche Emmets GFC ------St Patrick’s GFC Páirc de Róiste TBCRound 5
7 00 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels ------Mattock Rangers/Hunterstown Rovers Stabannon Parnells/O'Connells/John Mitchels TBCRound 5
7 00 PMWolfe Tones Football ------Oilibhéar Pluincéad Pairc Bhoilfe Toin TBCRound 5

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi ------Dundalk Gaels Pairc Emmiti TBCRound 5
7 00 PMO`Raghallaighs ------Naomh Fionnbarra Gaelic Grounds TBCRound 5
7 00 PMCooley Kickhams 0-0CONCGeraldines Fr McEvoy Park TBCRound 5
7 00 PMSt Mochtas ------Dundalk Young Irelands Páirc Mochta TBCRound 5
7 00 PMSt. Kevins ------St Brides Páirc Chaoimhín Naofa TBCRound 5

Monday 8th July 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMDreadnots ------Clan na nGael Páirc Dreadnots TBCRound 6
7 00 PMGeraldines ------Newtown Blues Geraldines TBCRound 6
7 00 PMGlen Emmets ------St Josephs Cusack Park TBCRound 6
7 00 PMNaomh Mairtin ------Ardee St. Mary’s G.F.C. Pairc Naomh Mairtin TBCRound 6

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSean O’Mahonys ------O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Point Road TBCRound 6
7 00 PMSt Patrick’s GFC ------Wolfe Tones Football Páirc Eamoin TBCRound 6
7 00 PMSt Nicholas GFC ------Baile Talún Jimmy Pentony Park TBCRound 6
7 00 PMMattock Rangers/Hunterstown Rovers ------Roche Emmets GFC Mattock Rangers/Hunterstown Rovers TBCRound 6

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMDundalk Young Irelands ------Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Pairc Eire Og TBCRound 6
7 00 PMSt Brides ------O`Raghallaighs Páirc an Chuinnigh TBCRound 6
7 00 PMNaomh Fionnbarra ------St Mochtas John Markey Park TBCRound 6
7 00 PMDundalk Gaels ------Cooley Kickhams Dundalk Gaels                               TBCRound 6
7 00 PMGeraldines CONC0-0St. Kevins Geraldines TBCRound 6

Monday 15th July 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. ------Dreadnots DEFY Páirc Mhuire, Ardee TBCRound 7
7 00 PMClan na nGael ------Glen Emmets Pairc Clan na Gael TBCRound 7
7 00 PMNewtown Blues ------Naomh Mairtin Newtown Blues TBCRound 7
7 00 PMSt Fechins GAA ------Geraldines Páirc Naomh Feichin TBCRound 7

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMRoche Emmets GFC ------Sean O’Mahonys Páirc de Róiste TBCRound 7
7 00 PMO’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels ------St Nicholas GFC Stabannon Parnells/O'Connells/John Mitchels TBCRound 7
7 00 PMWolfe Tones Football ------Mattock Rangers/Hunterstown Rovers Pairc Bhoilfe Toin TBCRound 7
7 00 PMOilibhéar Pluincéad ------St Patrick’s GFC Páirc Oilibhéar Pluincéad TBCRound 7

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMNaomh Fionnbarra ------St Brides John Markey Park TBCRound 7
7 00 PMO`Raghallaighs 0-0CONCGeraldines Gaelic Grounds TBCRound 7
7 00 PMCooley Kickhams ------Dundalk Young Irelands Fr McEvoy Park TBCRound 7
7 00 PMSt Mochtas ------Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc Mochta TBCRound 7
7 00 PMSt. Kevins ------Dundalk Gaels Páirc Chaoimhín Naofa TBCRound 7

Monday 22nd July 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Josephs ------Clan na nGael Cluskey Park TBCRound 8
7 00 PMDreadnots ------Newtown Blues Páirc Dreadnots TBCRound 8
7 00 PMGlen Emmets ------Ardee St. Mary’s G.F.C. Cusack Park TBCRound 8
7 00 PMNaomh Mairtin ------St Fechins GAA Pairc Naomh Mairtin TBCRound 8

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMBaile Talún ------O’Connells/Stabannon Parnells/John Mitchels Baile Talún TBCRound 8
7 00 PMSean O’Mahonys ------Wolfe Tones Football Point Road TBCRound 8
7 00 PMSt Nicholas GFC ------Roche Emmets GFC Jimmy Pentony Park TBCRound 8
7 00 PMMattock Rangers/Hunterstown Rovers ------Oilibhéar Pluincéad Mattock Rangers/Hunterstown Rovers TBCRound 8

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMKilkerley Emmets/Naomh Malachi ------Cooley Kickhams Pairc Emmiti TBCRound 8
7 00 PMDundalk Young Irelands ------St. Kevins Pairc Eire Og TBCRound 8
7 00 PMSt Brides ------St Mochtas Páirc an Chuinnigh TBCRound 8
7 00 PMDundalk Gaels ------O`Raghallaighs Dundalk Gaels                               TBCRound 8
7 00 PMGeraldines CONC0-0Naomh Fionnbarra Geraldines TBCRound 8

Monday 29th July 2024
The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 1 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMArdee St. Mary’s G.F.C. ------St Josephs DEFY Páirc Mhuire, Ardee TBCRound 9
7 00 PMGeraldines ------Naomh Mairtin Geraldines TBCRound 9
7 00 PMNewtown Blues ------Glen Emmets Newtown Blues TBCRound 9
7 00 PMSt Fechins GAA ------Dreadnots Páirc Naomh Feichin TBCRound 9

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 2 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMRoche Emmets GFC ------Baile Talún Páirc de Róiste TBCRound 9
7 00 PMSt Patrick’s GFC ------Mattock Rangers/Hunterstown Rovers Páirc Eamoin TBCRound 9
7 00 PMWolfe Tones Football ------St Nicholas GFC Pairc Bhoilfe Toin TBCRound 9
7 00 PMOilibhéar Pluincéad ------Sean O’Mahonys Páirc Oilibhéar Pluincéad TBCRound 9

The Argus/Droghead Independent Louth U15 Division 3 2024
TimeTeam 1ScoreScoreTeam 2VenueRefereeRoundNotes
7 00 PMSt Brides 0-0CONCGeraldines Páirc an Chuinnigh TBCRound 9
7 00 PMNaomh Fionnbarra ------Dundalk Gaels John Markey Park TBCRound 9
7 00 PMO`Raghallaighs ------Dundalk Young Irelands Gaelic Grounds TBCRound 9
7 00 PMSt Mochtas ------Cooley Kickhams Páirc Mochta TBCRound 9
7 00 PMSt. Kevins ------Kilkerley Emmets/Naomh Malachi Páirc Chaoimhín Naofa TBCRound 9